Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 08:38 Bu haber 3283 kez okundu
 
Ünye'ye gelince paraları bitti !!!
Ordu Üniversitesinin Ünyeli Rektörü, Ordu Cumhuriyet yerleşkesine binaları ardı ardına yaparken, sıra Ünye'deki araziye gelince, ödenek azlığını söylenmeye başladı.
GÜNDEM Haberi
Ünye'ye gelince paraları bitti !!!

Başkan Ahmet Çamyar, üniversite rektörlüğünün Ünye üniversite yerleşkesi için projeyi hazırlayıp bekleme önerisinde bulunduğunu belirterek, “Onlar bekleyelim diyor, biz de beklemeyelim, temelini atalım, sonrası yavaş yavaş yürüsün. Siz yine 2019 yılında esas binayı dikin. Paranı o zaman harca ama temelini bir atalım diyoruz. Bizim bu sene mevcut fakültenin ve dekanlığın temelini atmakla ilgili görüşmemiz ve bastırmamız devam ediyor.”dedi.

Üniversite yerleşkesi temeliyle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ünyeli hemşerimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da temelin seçim sonrası atılacağını açıklamıştı.

 

Ünye’de atıl durumda bulunan havaalanı alanının Türk Hava Kurumu’ndan Ordu Üniversitesi’ne tahsisiyle bu alanda yapılacak üniversite yerleşkesinde son durum ne oldu?

- Bakan Kurtulmuş, seçim sonrasını tarih olarak vermişti -

Kültür ve Turizm Bakanı Ünyeli hemşerimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesi’nde bulunan binaların temellerinin 24 Haziran seçimlerinden sonra atılacağını duyurmuş, “Ordu Üniversitesi Rektörü bir fakültenin temelini atma sözünü vermişti. Onun takipçisi olarak en kısa sürede yerine getirmesini sağlayacağız. Ünye’deki iş adamlarımız, elini taşın altına koyacak olan hayırseverlerimiz bir başka fakültenin temelinin atılması ve yapılması için söz vermişlerdi.  Seçim yaklaştığı için bu sürede yapmak pek mümkün olmayacağı için seçim sonrası hemen temel atma törenlerini yaparak Ünye’deki bu üniversite yerleşke binasının ayağa kalkması için gayret sarf edeceğiz.”açıklaması yapmıştı.

-Üniversite temeli 2019’a bırakmak istiyor-

Üniversite yerleşkesinin son durumuna ilişkin görüştüğümüz Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu yıl temelinin atılacağı duyurulan üniversite yerleşkesine ilişkin Ordu Üniversitesi Rektörlüğü’nün bütçesini gerekçe göstererek temel atma işini 2019 yılına bırakmak istediğini ifade etti.

- Ünye Belediyesi takipte -

Üniversite rektörlüğünün Ünye’de üniversite yerleşkesini ağırdan aldığını söyleyen Başkan Çamyar, “Bizde bir taraftan takibini sürdürüyoruz. Rektörlük proje ihalesine çıkacak. Bununla ilgili de kaynak ayırdılar ama ihale öncesinde proje altlığını çalışıyorlar. Bu sene temel atarız diye planlıyorlardı ama şimdi de ‘Bu sene projeyi bitirelim, 2019 yılında temel atalım. Çünkü YÖK’ten bununla alakalı kaynak sıkıntısı çekiyoruz. 2018 yılı içerisindeki yatırımlarla ilgili mecburen kısıyoruz. Türkiye’nin konjonktüründen kaynaklanan parasal bir sıkıntı var ve bize de beklediğimizin altında bir rakam geldi. Bununla ilgili biz projemizi hazırlayıp bekleyelim’ diyorlar. Ama biz bu sene mevcut fakültenin ve dekanlığın temelini atmakla ilgili görüşmemiz ve bastırmamız devam ediyor.”dedi.

- Rektörlük bütçeyi gerekçe gösteriyor-

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz Ünye’de üniversite yerleşkesinde 8 fakülte yerleşecek şekliyle planlamasını bitirdik. Projenin bütününe baktığımızda hangi fakülte nereye oturacak biliyoruz. Rektörlük bu 8 fakültenin niteliğini söyleyecek. Bize bir şey söylemeleri lazım ki bizde o projeyi çalıştırıp, ona göre temel atmamız lazım. Biz bunu şu anda rektörlükten alamadık.  Rektörlük gerekçe olarak kendi bütçesini sunuyor. Onlar bekleyelim diyor, biz de beklemeyelim, temelini atalım, sonrası yavaş yavaş yürüsün. Siz yine 2019 yılında esas binayı dikin. Paranı o zaman harca ama temelini bir atalım diyoruz.”

-Ünye’ye özel üniversite müjdesi -

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, diğer taraftan verdiği müjde de Ünye’ye özel üniversite açmak için girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Orman Bakanlığı’ndan üniversiteye tahsis edilen 350 dönümlük Yazkonağı alanını değerlendirmeyi düşündüklerini ve bunun için İstanbul’da bir firma ile görüştüklerini belirten Çamyar, ön görüşmenin yapıldığını ve yeniden görüşüleceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta İstanbul’daydım. Türkiye’nin de yakından tanıdığı güçlü bir firma ile bir özel üniversite kurulmasıyla ilgili ön görüşmemiz oldu. Ünye Yazkonağı’ndaki 350 dönümlük hazırlanmış alanla alakalı olarak. Bayram sonrası tekrar görüşerek şekillendirmeye çalışacağız. Bir yandan da bu işi zorluyoruz, çünkü alanımız hazır. Buda vizyonlarımızdan biri.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünye'ye, gelince, paraları, bitti, !!!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı