Haber Detayı
05 Haziran 2018 - Salı 00:03 Bu haber 6470 kez okundu
 
Üreticilere baskı yapılıyor
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, emanette fındığı bulunan üreticilerin aranarak, ürünlerinin fiyatını kestirmek için baskı yapıldığını ileri sürdü.
EKONOMİ Haberi
Üreticilere baskı yapılıyor

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, yeni fındık sezonu öncesi emanette fındığı bulunan üreticilere, ürünlerini bozdurmaları yönünde süre baskısı uygulandığını öne sürdü. Yeni sezon öncesi üreticilere emanet fındıklarını biran önce bozdurmaları yönünde baskı yapıldığı yönünde duyumlar aldıklarını belirten Akarsu, bunun ticari ahlaka yakışmadığını kaydetti. Akarsu, “Şu anda serbest piyasada fındığın kilogramı 10 lira seviyelerinden işlem görmekte. Geçen ay, emanette fındığı bulunan üreticilerin tek tek aranarak, ‘hesabınızı görün’ denildiğini duyuyoruz. Üreticiden ürününü emanete alırken iyiydi, şimdi ne oldu da, gelin hesabınızı görün diye baskı uyguluyorsunuz. Tekelci firma ve işbirlikçileri yeni sezon öncesi emanetteki fındıkları bu fiyattan kapatarak, hem ihtiyacını karşılamak, hem de ucuza kapatmak istiyor. Bu yıl fındık rekoltesinin düşük olacağının onlarda farkında. Şimdiden eski fındıkların hesabını görmenin peşindeler. Fiyatın yüksek olacağını düşünüyorlar. Bu da emanet fındık alan tüccarlar için sıkıntı” dedi.

Fındığınızı emanete vermeyin

Emanetin fındığa nasıl zarar verdiğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini kaydeden Akarsu, emanet uygulamasında kontrollün üreticinin elinde değil, alıcının elinde olduğunu da ileri sürdü. Üreticilere seslenen Akarsu, “Yıllardır söylüyoruz. Diyoruz ki; fındığınızı emanete vermeyin. İşte üretici fındığını emanete verince böyle oluyor. Ürününün kontrolünü tüccara veriyor. Üreticilerimiz bu uyarıları dikkate alsınlar ve ürününü kendileri ellinde tutmaya çalışsınlar” diye konuştu

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üreticilere, baskı, yapılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı