Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 15:41 Bu haber 2435 kez okundu
 
“Üzerimize kampanya yürütülüyor”
Ünye Başkan Vekili Yaşar Sezgül, “Bize yönelik kampanya yürütülüyor” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Üzerimize kampanya yürütülüyor”

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın hakkında yürütülen soruşturmanın selameti için görevinden uzaklaştırılmasının ardından Ünye Belediye Meclisi kararıyla 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar Başkan Vekili olarak görevlendirilen Yaşar Sezgül, “Bize yönelik kampanya yürütülüyor” diyerek son günlerde sosyal medya ve kamuoyunda yanlış bilgilerin gündeme geldiğini açıkladı.

“Üzerimize kampanya yürütülüyor. Böyle bir yaptırımımız yok. Öyle bir kampanya yürütülüyor ki; buradan nemalanan bir kısım insanlar var.”diyen Sezgül, İkinci Bahar Lokali, Kadınlar Lokali, UNIPORT AVM’de sinema ve playland oyun alanlarıyla ilgili hukuki alt yapıları oluşturmaya çalıştıklarını, bu hizmetlerin hepsini ayağı yere basan hale getireceklerini söyledi.

Sporun her türlüsüne destek veren Ünye Belediyesi’nin bu dönem Ünye 1957 Spor’u yalnız bıraktığı yönünde kamuoyuna yansıtıldığını ifade eden Yaşar Sezgül, “Ünye 1957 Spor’un yönetimi Ünye 1957 Spor’u götürecek, belediyenin yönetimi de belediyeyi götürecek. Kanun ölçüsünde, kanunun verdiği yetkiyle Ünye Belediyesi zaten desteğini gösteriyor. O yetki neyse, kanun bize ne hak veriyorsa onu tabi vereceğiz. Bunda sıkıntı yok. Fakat kanunun vermediğini ben kanunsuz yollardan yapma asla şansım olmadı ve olmayacak.”dedi.

Ünye Belediye Başkan Vekili Yaşar Sezgül, gazetemize özel yaptığı açıklamada, son günlerde sosyal medyada çıkan ve kamuoyuna yansıyan belediye hizmet noktalarının kapatılması haberlerine açıklık getirdi.

Ünye Belediyesi bünyesinde hizmet veren İkinci Bahar Lokali’nin kapatıldığı, Kadınlar Lokali, UNOPORT AVM’de hizmet veren sinema ve playland oyun alanının kapatılacağı yönündeki iddialara ilişkin Belediye Başkan Vekili Sezgül, “Aslı astarı olmayan işler, şu anda bize yönelik bir kampanya yürütülüyor. Bu kampanyanın arkasında kimler olduğunu bilemem ama bu belediyeden.” yanıtını verdi.

-“İkinci Bahar Lokali yerinin hukuki alt yapısını oluşturuyoruz”-

Sezgül, İkinci Bahar Lokali’nin bir süredir kapalı olması durumuna ilişkin, söz konusu yerle ilgili hukuki bir alt yapı oluşturmaya ve burada yürütülen hizmetin devamlılığının sağlanması için çalıştıklarını söyledi.

İkinci Bahar Lokali’nin yerinin bir şahıs tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden kiralanmış olduğunu, Ünye Belediyesi’nin de bu şahıstan kiralayarak hizmeti verdiğini, ancak yasalarda kiralanan yerin kiraya verilmesinin yasal olmadığı görülerek bu durumun düzeltilmesi için yasal süreci izlediklerini belirten Yaşar Sezgül, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“İkinci Bahar Lokaliyle ilgili kapatma kararımız olmadı. Sadece ihaleyi alan kişinin sözleşmesi bitmiş. İkinci Bahar Lokali 4734 sayılı ihale kanuna göre 05.04.2018 tarihinde 209 günlüğüne ihale edilmiştir. İhale 4734 sayı kanunda belirtilen işleyişe göre yapılmış, rekabet ortamı oluşturulmuş kurumumuz menfaatine sonuçlandırılmıştır. İhale süresi 15.11.2018 tarihinde sona eren İkinci Bahar Lokalinde ki faaliyetlerin yasal zeminler içerisinde sürdürülebilmesi için yeniden 4734 sayılı ihale kanuna göre ihale edilmesi gerekmektedir. Yeniden ihale sürecinin başlatılması ile ilgili gerekli çalışmalar en kısa sürede sonuçlandırılarak, İkinci Bahar Lokali aynı noktada ya da farklı bir noktada yasal mevzuatlara göre yeniden ihale edilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. Bir de yasalara uygunluğuyla ilgili müfettiş araştırma istemiş, soruşturma yapmış. Niye yapmış? Yer Büyükşehrin, büyükşehirden sözde kiralanmış. Nasıl kiraladıysa? Biz de Ünye Belediyesi olarak şahıstan kiralamışız. Yani yasaya uygun bir şey yok. Yasa buna müsait değil. Yasal olarak kiralanan yer kiraya verilemez. Onun üzerinden şahıs da buradan hatırı sayılır derecede ‘Şu kadar malzeme veriyorum’ diyor. Müfettiş niye burada inceleme yapmış. Demiş ki ‘Kardeşim böyle bir şey olamaz.’ Bu memura şimdi zimmet çıkar mı, zimmet çıkarsa yazık günah olmaz mı? Biz burada hukuki zemini araştırıyoruz. Yani burada dedik ki görevlendirmeler yapalım, burayı sürekli hale getirebilmek için, yani açabilmemiz için neler yapmamız lazım? Önce bir defa alt yapısını hazırlayalım, burayı sonra tekrar hizmete sunalım. Hukuki alt yapısını oluşturup, devamlılığını sağlamak için burayla ilgili çalışma yapıyoruz.”

-“Sinema ve playlandla ilgili asla kapatma kararımız yok” -

UNIPORT AVM’nin 3. katında hizmet veren sinema ve playland oyun alanının kapatılacağını yönelik sosyal medya üzerinden gündeme gelen paylaşımlar üzerine Sezgül, “UNIPORT’ta bulunan işletmelerimizin tamamı Belediyemizce verilen işletme ruhsatlarına sahiptir. İlçemiz sınırları içerisinde işletme ruhsatı başvurusu yapan, yangın yönetmeliğine göre itfaiyeden rapor alması gereken işletmelerin tamamı kurumumuzca İtfaiye Müdürlüğüne bildirilmektedir. İtfaiye Müdürlüğünün bu doğrultuda yapmış olduğu çalışmalarda İtfaiye Raporu ile ilgili tespit ettiği eksiklikler mevcut olup, bu eksikliklerinin giderilmesi noktasında çalışmalar sürdürülmektedir. Bu eksikliklerin Üniport’da yer alan işletmelerimizin kapatılmasına ya da faaliyetlerinin durdurulmasına neden olması söz konusu değildir. Tespit edilen eksikliklerin giderilmesi süresince burada yer alan işletmelerimiz vatandaşlarımızın hizmetinde olmaya devam edecektir. Sinema ve playland’la ilgili asla bir kapatma kararımız yoktur. Böyle bir karar ne gündeme geldi, ne konuşuldu, ne kimse söyledi. Üzerimize kampanya yürütülüyor. Böyle bir yaptırımımız yok. Öyle bir kampanya yürütülüyor ki; buradan nemalanan bir kısım insanlar var.” dedi.

- “Nereden çıkartıyorsunuz bunları?”

Belediye Başkan Vekili Yaşar Sezgül, belediye bünyesinde kadınlara hizmet veren “Hanımlar Lokali”nin de kapatıldığı yönündeki iddialara ilişkin, “Hanımlar Lokali’nde de aynı şey. Sanki orada da kapatma kararı almışız. Böyle bir şey yok. Nereden çıkartıyorsunuz bunları? Hanımlar Lokali’nde de hizmet devam ediyor, oranın da hukuki yönden her şeyini araştırıp, arkadaşlarla görevlendirme yaptık. Bu hizmetlerin hepsinin ayağı yere basan hale getireceğiz.” açıklamasını yaptı.

-“Ünye Belediyesi Ünye 1957 Spor kıskacına sokuluyor!” -

Sporun her türlüsüne destek veren Ünye Belediyesi’nin bu dönem Ünye 1957 Spor’u yalnız bıraktığı yönünde kamuoyuna yansıtıldığını ifade eden Yaşar Sezgül, yeşilbeyazlı kulüple ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı:

“Öyle acayip şeyler oluyor ki; Ünye Belediyesi bir Ünye 1957 Spor kıskacına sokuluyor! Kanun ne diyorsa o. Dedik ki; Ünye 1957 Spor’un yönetimi Ünye 1957 Spor’u götürecek, belediyenin yönetimi de belediyeyi götürecek. Kanun ölçüsünde, kanunun verdiği yetkiyle Ünye Belediyesi zaten desteğini gösteriyor. O yetki neyse, kanun bize ne hak veriyorsa onu tabi vereceğiz. Bunda sıkıntı yok. Fakat kanunun vermediğini ben kanunsuz yollardan yapma asla şansım olmadı ve olmayacak.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Üzerimize, kampanya, yürütülüyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı