Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 00:13 Bu haber 420 kez okundu
 
Vali Yavuz Ünye’de Kültür ve Turizm Yatırımlarını İnceledi
Ordu Valisi Seddar Yavuz Ünye’de yapılan ve yapımı devam eden kültür ve turizm yatırımlarını inceleyerek bilgi aldı.
GÜNDEM Haberi
Vali Yavuz Ünye’de Kültür ve Turizm Yatırımlarını İnceledi

Sabah Ünye’ye gelen Vali Yavuz Kaymakamlık ve belediye ziyaretinin ardından Ortaçarşı, Kazancılar Caddesi ve Kadılar Yokuşu güzergahında incelemelerde bulundu. Vatandaşlarla sohbet eden Vali Yavuz’a Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak başta olmak üzere ilgili birim amirleri eşlik etti.

Kefeli Han Restorasyonu Başladı

Ordu Valiliği bünyesindeki Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOP)’nın desteklediği Kefeli Han restorasyonu başladı. Sözleşme bedeli 1 Milyon 499 Bin 844,29 TL olan proje hakkında bilgi alan Vali Yavuz projenin detaylarını inceledi. Kefeli Han restorasyonunun bu yılın son çeyreğinde bitirileceği ifade edildi.

Yaşayan Müzede İnceleme

Ordu Valisi Seddar Yavuz Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’ni de ziyaret etti. burada topaç (tentürük) çeviren Vali Yavuz, Karagöz-Hacivat oyununun canlandırılması ile ilgili de bilgi aldı. Vali Yavuz burada kısa bir Karagöz-Hacivat oyunu da izledi. Yavuz Müze Evi gezerek içindeki tarihi eserler hakkında bilgi aldı.

Restorasyonu Biten Saray Hamamı İncelendi

Yaklaşık 1,5 yıl önce restorasyon çalışmaları tamamlanan ancak bir türlü açılamayan ve halkın kullanımına sunulamayan Saray Hamamı’nda incelemelerde bulunan Vali Yavuz, sorunun çözülerek hamamın açılmasını yakından takip edeceğini belirtti.

Tarihi Yarımada’da İnceleme

Ünye Belediyesi ve DOKA işbirliği ile yapılan Burunucu Yarımadası’nda restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Yavuz çalışmalar hakkında yüklenici firma yetkilisinden bilgi aldı. Tarihi Yarımada’nın çalışmalarını da yakından takip ettiğini ifade eden Vali Seddar Yavuz, çalışmaların tamamlanmasıyla alanın Ünye’ye Turizm açısından önemli bir kazanım sağlayacağını kaydetti.

Ünye Yalı Kilisesi ve Ünye Kalesi ziyaretlerinin ardından incelemeler hakkında bir açıklama yapan Vali Seddar Yavuz Ünye’ye Kültür ve Turizm adına yapılan ziyaretin oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Vali Seddar Yavuz, ” Ünye’mizin bir kez daha turizm konusunda önemli bir potansiyele sahip tespit ettik. Ünye’miz Tarihi ve Kültürel değerleriyle öne çıkan sadece tabii özellikleriyle gündeme çıkan bir İlçemiz değil bu anlamda büyük memnuniyet duydum özellikle Kültür ve Turizm Bakanımızın desteği ile Kadılar Yokuşu başta olmak üzere önemli restorasyon çalışmaları ile hayata geçirildi. Bu vesile ile Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’a huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bunu dışında Ordu Valiliği olarak özellikle Ünye’de Ordu Merkezde YİKOP Başkanlığı aracılığıyla birçok  Tarihi eseri restore ediyoruz. Turizm ile buluşturuyoruz. Önümüzdeki süreçte yine DOKA destekleri ile bu faaliyetlerimiz artarak devam edecek. Ordu geçen yıla itibariyle 850 Bin turiste ev sahipliği yaptı. Bunların 111 bini yabancı idi. Bu yıl içerisinde rakamlara baktığımızda çok ciddi bir yabancı turist ziyaretçinin arttığını görüyoruz. Bu rakamlar yüzde elli’nin üzerindedir geçen yıla göre çok büyük bir aksilik olmaz ise bu sene 200 Bin rakamına doğru yabancı turist  sayasına ulaşacağımızı da görüyorum. Dolayısıyla buradan özellikle Belediyelerimizle iş birliği yaparak potansiyelimizi ortaya koymak ve bu alanda daha fazla gelir elde etmek istiyoruz. Bu vesileyle bugün Ünye Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. Kendisi bizim sevdiğimiz, değer verdiğimiz bir kardeşimiz. Kendisine hizmetlerinden dolayı başarılar diledik ve her zaman yanında olacağımızı ifade ettik. Ordu Valisi olarak bütün Belediyelerimizden, Tüm sivil toplum kuruluşlarımızdan, İş Adamlarımızdan iş birliği içerisinde hareket ederek geçen yıl koymuş olduğumuz hedeflere büyük yönde ulaştığımızı memnuniyetle söylemek isterim bu senede yine beklentimiz o ki 250 civarında yeni bir artış özellikle turist sayısında 250 bin’lik bir artış bekliyoruz. Yerli ve yabancı bunu gerçekleştirdiğimizde özellikle Ordu ekonomisinde önemli bir değişiklik olacağını özellikle  yöresel el sanatlarımızın kıymetleneceğini Sanatkarlarımızın eserlerinin daha fazla değer bulacağını ve İstihdam konusunda önemli bir gelişme sağlayacağını ümit ediyorum. Bu vesileyle Turizm sektöründe ve Hizmet sektöründe uğraşan kardeşlerimizin özellikle dil öğrenmeleri konusunda teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda da Üniversiteler, Halk Eğitim Merkezleri ile iş birliği yaparak daha fazla Dil öğrenmenin yollarını bulmalıyız bu konu ile eksiklerimiz var bunları telefi etmeliyiz biz kez daha net olarak ifade edelim Ordu’yu önümüzdeki 5 yıl içerisinde hiç kimse tanıyamayacak özellikle potansiyel itibariyle Karadeniz’deki en yüksek potansiyele sahip şehir Ordu’dur. Bu potansiyeli ortaya koyabilecek olanda bizleriz dolayısıyla Ordu’da yaşayan herkesin bu alanda elinden gelen gayreti göstereceğini bizimde Devlet olarak elimizdeki tüm imkanları seferber edeceğimizi  bilmenizi isterim” diye konuştu.

Kaynak: (Ünye TV) - Ünye TV Editör:
Etiketler: Vali, Yavuz, Ünye’de, Kültür, ve, Turizm, Yatırımlarını, İnceledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı