Haber Detayı
20 Ocak 2019 - Pazar 00:49 Bu haber 2632 kez okundu
 
Yarıyıl tatili başladı
Ünye’de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan 24 bin 835 öğrenci için yarıyıl tatili okullarda düzenlenen karne töreni ile başladı. Yarıyıl tatili dolayısıyla Anadolu Lisesi’nde tören düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
Yarıyıl tatili başladı

2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Yarıyıl tatili dolayısıyla Ünye Anadolu Lisesi’nde karne töreni düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören konuşmalar ve şiirlerin okunmasıyla devam etti.

-“Adımızı ilçemizin eğitim tarihine altın harflerle yazdırdığımıza inanıyoruz”-

Ünye Anadolu Lisesi Müdürü Osman Mehel, törende yaptığı açılış konuşmasında, Anadolu Lisesi’nin Ünye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olduğunu ifade ederek, “Arkamda gördüğünüz bu bina, sadece taş duvarlardan ibaret değil, öğretmenleriyle, öğrencileriyle ilçemizin en köklü kurulularından biri olmanın yanında bir ekolü temsil ediyor. Bizler, öğretmeninden öğrencisine, hizmet personelinden idarecisine Ünye Anadolu Lisesi olarak büyük bir aile olduğumuza inanıyor ve ‘Ünye Anadolu Liseli olmak, bir ayrıcalıktır.’ düsturunu kuruluşumuzdan bu yana en büyük sloganımız olarak kabul ediyoruz. Türkiye'nin dört bucağında vatanı için canla başla hizmet eden, ülkemizin en köklü ve saygın üniversitelerinde eğitim serüvenlerini sürdüren birbirinden değerli öğrencilerimizle, adımızı ilçemizin eğitim tarihine altın harflerle yazdırdığımıza inanıyoruz.”dedi.

-“En büyük gücü, idealist olan öğretmen kadromuzdan alıyoruz”-

İnsan yetiştirmeyi en büyük öncelik olarak kabul ettiklerini belirten Mehel, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır." vecizesini temel ilke kabul ediyoruz. Öğrencilerimizi bilim, kültür, sanat ve spor alanlarında bir bütün olarak yetiştirmeyi, her şeyden evvel de insan yetiştirmeyi en büyük önceliğimiz olarak kabul ediyoruz. Toplumların ancak değerlerine bağlı ve insanlık onurunu yücelten bireylerle gelişebileceğine dair inancımızı daima koruyor ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Bu değerli yolculukta en büyük gücü, hepsi birbirinden değerli ve idealist olan öğretmen kadromuzdan alıyoruz. Öğrencilerimiz için harcadıkları zamanın ülkemizin aydınlık geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunu her an htiren bu kıymetli kadroya huzurunuzda teşekkürü bir borç biliyorum.” diye konuştu.

-“İkinci dönem başarılarınızın artarak devamını diliyorum”-

Başarıyı daha ilerlere taşıma uğraşında olduklarını ifade eden Mehel, “Bizler Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün "öğretmenlik, ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir." özdeyişinden hareketle kendimizi geliştiriyoruz. Öğretirken öğrenmekten, sizlerle birlikte çağı yakalamaktan ve sizleri hızla değişen dünyanın gereklerine göre yetiştirmekten büyük bir keyif alıyoruz. Sizleri gelişmiş, yenilenmiş, en önemlisi de hayatına anlam katmış bireyler olarak uğurlamayı en büyük önceliklerimizden biri olarak kabul ediyoruz. Bu güzel düşüncelerle ikinci dönem başarılarınızın artarak devamını diliyorum.” dedi.

-“4 bin 140 öğrencimiz ilk defa karne sevinci yaşayacak”-

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye’de 24 bin 835 öğrencinin karne alacağını ifade ederek, “17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayan 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 1. dönemi bugün sona eriyor. Bu kapsamda ilçemizde toplamda 24 bin 835 öğrenci karne alacak. Bunlardan anasınıfından 2 bin 339, 1. sınıflarda ise bin 801 olmak üzere toplam 4 bin 140 öğrencimiz ilk defa karne sevinci yaşayacaklar. İlkokullarımızda 7 bin 36 öğrencimiz, ortaokullarımızda 7 bin 763 öğrencimiz, liselerimizde ise 7 bin 672 öğrencimiz karne alacaklar. Bin 710 öğretmenimiz karne verdikten sonra 15 günlük bir tatile girmiş olacaklar ve 4 Şubat tarihinde de okullarımız tekrar açılmış olacak.” diye konuştu.

-“Başarılı olmanız için elimizden geleni yapıyoruz”-

Öğrencilerden tatillerini kitap okuyarak değerlendirmelerini isteyen Tokgöz, “Karne alan tüm öğrencilerimizi kutluyorum. Karne notunuz ne olursa olsun umutlarınızı cesaretlerinizi inançlarınızı yitirmeyip hep diri tutmanızı her zaman her yerde başarılı olmak için buna inanmanız ve çalışmanız gereklidir. Bizler, anne babalarınız hepimiz sizlere destek olmak için mutlu bir eğitim ortamında başarılı olmanız için elimizden geleni yapıyoruz. Tatilinizi kitap okuyarak kültür sanat ve spor aktivitelerinde bulunarak değerlendirin.” dedi.

-“Hem sizin, hem de çocuğunuzun psikolojisinin ve sağlığının bozulmasına asla izin vermeyiniz”-

Karnelerin, çocuklardan daha önemli olmadığının unutulmaması gerektiğini belirten Tokgöz, velilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Dünyadaki en önemli varlığımız, geleceğimiz ve canınızdan çok sevdiğiniz çocuklarınızın okuldaki gelişim sürecinin değerlendirildiği ve çocuklarımız için adeta bir bayram gününe dönüşen karne günlerinde çocuklarımızın karnelerini değerlendirirken; karnenin çocuğunuzun okuldaki derslerde yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belge olduğunu ve hiçbir zaman çocuğunuzdan daha önemli olmadığını unutmayınız. Çocuğunuzun başarısı sizi ne kadar mutlu ediyorsa, başarısızlığında da ne kadar sorumluluğunuzun ve payınızın bulunduğunu lütfen unutmayınız. Bu gün, çocuklarınız için ne kadar önemli ise sizin içinde o kadar önemli bir gündür. Beklemediğiniz bir karne ile karşılaştığınızda üzülmek, olumsuz tepkiler vererek karşınızdakini kırmak ya da kızmak gibi olumsuz yaklaşımlarda bulunmak yerine, kendinizin ve çocuğunuzun duygusal yoğunluğunun geçeceği bir süreyi kollamayı tercih edin lütfen. Hem sizin, hem de çocuğunuzun psikolojisinin ve sağlığının bozulmasına asla izin vermeyiniz.”

-“Çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum”-

Konuşmasının son bölümünde öğretmenlere seslenen Tokgöz, gayretlerinden dolayı öğretmenlere teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Gönül verdiğiniz mesleğinizde öğrencilerimize emek verdiniz. Öğrencilerimizin her birini ayrı bir değer olarak görüp aile sıcaklığı ve özveri ile görevlerinizi yerine getirdiniz. Çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, birinci dönem boyunca yapmış olduğunuz özverili çalışmalar ve göstermiş olduğunuz gayretlerden dolayı her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle ilçe genelinde bir eğitim öğretim döneminin daha sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlanmasında büyük desteği olan başta Sayın Kaymakamımıza, yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve eğitim personelimize teşekkür ediyor, iyi tatiller diliyorum.”

Tören birinci dönemde okul sporlarında ve müsabakalarda dereceye giren, not ortalaması en yüksek olan, en çok kitap okuyan ve dynED kullanımında okulda dereceye giren öğrencilere ödül ve hediyelerin verilmesi ve karnelerinin dağıtılması ile sona erdi.

 

Karne törenine Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Esat Can Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, İlçe Sağlık Müdürü Saliha Yeşilduman, okul müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarıyıl, tatili, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı