Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 09:28 Bu haber 393 kez okundu
 
Yeşil Yol’da 5 milyon TL’lik çağrı
Ordu Valisi Seddar Yavuz, “bölgemizin özellikle turizm potansiyeline katkı sunacak Yeşil Yol Projesine, DOKAP Mali Desteğiyle birlikte 5 milyon TL’lik bir çağrıya çıkmış bulunuyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Yeşil Yol’da 5 milyon TL’lik çağrı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) 122’nci Yönetim Kurulu Toplantısı, Dönem Başkanı Ordu Valisi Seddar Yavuz'un başkanlığında, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları'nın ev sahipliğinde Giresun'da yapıldı. Piraziz Ramada Otel'de yapılan toplantının açılışında bir konuşma yapan dönem başkanı Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2019 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında bölgemizden 7 proje başarılı olarak desteklenmeye hak kazanmıştır. Toplamda yaklaşık 14.2 milyon TL destek tutarı ile en fazla destek almaya hak kazanan ajans olarak, SOGEP programında büyük bir başarı yakalanmıştır. Proje sahiplerine uygulama döneminde başarılar diler,  projelerin bölgemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederim. Bu projeler, Trabzon’da 'Sporda Performans Ölçümü ve Yetenek Seçimi Merkezi Kurulması, Teknoloji ve Yetenek Atölyeleri Projesi (TEYAP)', Ordu’da 'Çalışan Ordu'nun Üreten Kadınları' Projesi, Giresun’da 'Üreten Kadın, Güçlü Kadın' projesi, Rize’de 'Rize Mesleki Eğitim Merkezi' Projesi, Gümüşhane’de 'Gümüşpark' projesi ve Artvin’de de 'Yaşayan Matematik, Artvin’e Sayısal Bakış' projesi onaylanmış bulunuyor” diye konuştu.

Üç çağrıya çıkıldı

Bölge açısından yaşanan gelişmeleri de anlatan Vali Yavuz, şöyle konuştu: “Ajansımızın 2020 yılı başı itibariyle Turizm Altyapısı ve Coğrafi İşaretli Ürünlere yönelik proje teklif çağrısı yöntemiyle mali destek programlarının ilanını yapacak ve bu yöndeki gelişmeyi, desteği devam ettireceğiz. Bu kapsamda bölgede yeni destinasyonların ortaya çıkarılması, mevcut olanların geliştirilmesi, alternatif turizm türlerinin yaygınlaştırılarak, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi amacına yönelik, sürdürülebilir turizm ve destinasyon yönetim denetimi, mali destek planı programı kapsamında 10 milyon TL'lik bir proje çağrısına çıkıyoruz. Diğer taraftan Coğrafi İşaretli Ürünlerden elde edilen gelirin arttırılması suretiyle kırsal kalkınmaya ve gelirin tabana yayılmasına katkı sağlamayı hedefleyen ve maliyeti itibariyle alanında ilk olma özelliği taşıyan Coğrafi İşaretli Mali Ürünler Destek Programı kapsamında 5 milyon TL’lik çağrıya çıkıyoruz. Diğer taraftan bölgemizin özellikle turizm potansiyeline katkı sunacak Yeşil Yol Projesine DOKAP Mali Desteğiyle birlikte 5 milyon TL’lik bir çağrıya çıkmış bulunuyoruz. Toplamda 20 milyon TL tutarında üç mali destek programı yürütülecektir. Eş finansman tutarları ile birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 30 milyon TL civarında bir kaynağın kullanılabilme imkan ve fırsatı da doğmuş olacaktır. Bugünkü Yönetim Kurulu Toplantısında ifade ettiğimiz bu hususların yanı sıra 2019 yılı fizibilite desteği ile ilgili proje teklifleri ile diğer taraftan 2020-2024 Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Stratejik Planı ele alınacak ve yönetim kurulu tarafından karara bağlanılacaktır. Nihai olarak Ajansın idari ve mali işlerine yönelik hususlar yönetim kurulu tarafından değerlendirilecektir”

Toplantı, konuşmanın ardından basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşil, Yol’da, 5, milyon, TL’lik, çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı