Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 09:40 Bu haber 744 kez okundu
 
Yüreğiniz Yoksa...
CHP Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Onur Çam, Belde Evler inşaatının durdurma kararının kaldırılmasına yönelik itirazlara partisindeki bazı meclis üyelerinin lehte oy vermesine tepki göstererek, “Ateşten gömleği giyme yüreği kimsede yoksa o zaman giymeyeceksin” dedi.
GÜNDEM Haberi
Yüreğiniz Yoksa...

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Hukuk Komisyonu’nun 18.07.2019 tarihli Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğine yönelik itirazlar için verilen 4 itiraz dilekçesini görüşmek için salı günü olağanüstü topladı. Yapılan görüşmelerin ardından oylamaya geçildi. AK Parti, MHP, Saadet Partisi (SP) ve Büyük Birlik Partisi (BBP) meclis üyeleri, itirazların reddi yönünde el kaldırırken, CHP’li meclis üyeleri içerisinde bir tek Av. Onur Çam, itirazların reddedilmesi yönünde el kaldırdı. CHP’li Ziya Karadeniz çekimser kalırken; Ertuğrul Yüksel, İlker Sami Torun, Selahattin Tokgöz ve Ulaş Tepe itirazların lehinde el kaldırdı. CHP’li meclis üyelerinin bu tutumu ise herkesi şaşırttı.

 

BEN ŞAHSIMDAN SORUMLUYUM

 

CHP’den bir tek ret oyu veren Onur Çam, Ordu Olay Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Partisinin tutumunu eleştiren Çam, “Biz bu silueti bozan hem bu somut Belde Evler olsun hem de şehrin diğer yerlerindeki dikey yapılaşmayı sayın cumhurbaşkanının yatay yapılaşmaya sevk etmesi ile beraber imar plan değişikliğine onay verdik. Tabi bu menfaatleri zarara uğrayan bazı firmalar itiraz etti. İtiraz edince, bunun içinde bizim eski parti meclis üyemiz İdris Yıldız’ın da ortaklarından olduğu bir konsorsiyum,  bütün meclis üyelerine zararları sizden alacağız diye ihtarlar çekti. Bu itirazlar komisyona havale edildi. Bu itirazlar komisyona havale edilince komisyon itirazın reddi yönünde bir görüş bildirdi. Benim kendi arkadaşlarım konuyu hukukçu olmadıklarından falan iyi anlayamadılar. Ben itirazın reddine kabul oyu verdim. Ziya ağabeyimiz çekimser oy verdi. Diğer arkadaşlar itirazın reddi kararına ret kararı verdi. En nihayetinde sade bir şekilde söyleyeyim; ben sonuçta Cumhuriyet Halk Partisi’ne mensup da olsam, şahsımdan sorumluyum. Böyle bir ikilemin içinde asla olmam” diye konuştu.

 

KENDİ KAFANIZA GÖRE KARAR ALIRSANIZ BOŞLUĞA DÜŞERSİNİZ

 

Belediye meclis üyelerinin ayrı ayrı karar vermesinin nedeninin grup kararı almamak olduğunu kaydeden Çam, “Çok açık yüreklilikle söylüyorum, bizim ikileme düşmemizin nedeni plansızlık, programsızlık, grup kararı almamaktır. Bu kadar basit. Ben bu konuda partimi eleştiriyorum. Konu hesap, kitap olsa ben böyle burnumu sokmam. Ben muhasebeci, mali müşavir değilim. Ben avukatım. Hukuk ve imar konularına ben çok hâkimim. Sen burada şimdi bu konu ile alakalı uzmanına sormadan kendi başına bir karar alırsan, böyle boşluğa düşersin hem de grubun içinde ayrışmalar olur” ifadelerinde bulundu.

 

BURADA BİZE BİR SORUMLULUK ASLA DOĞMAZ

 

CHP’li meclis üyesi Ertuğrul Yüksel’in “Yüklenici firma buradaki meclis üyesi arkadaşlarımıza tebligat gönderdi. Tebligatta özetle diyor ki; belediye bu tazminatı ödemezse ben meclis üyelerinden alırım diyor. Biz seçilmiş belediye meclis üyeleriyiz. Bu tazminatları belediye meclis üyeleri olarak biz niye ödeyelim?” açıklamalarına da tepki gösteren Çam, şöyle konuştu: “Ben bu konuda Ertuğrul beyi de eleştiriyorum. Büyükşehir belediyesinde eğer ki meclis üyesi isen, her türlü sorumluluğu alacaksın. O ateşten gömleği giyme yüreği kimsede yoksa o zaman giymeyeceksin. Burada bize bir sorumluluk asla doğmaz. Şu anda yapılan doğru bir uygulama. Geçmişte imar kanununa aykırı bir işlem varsa, bunu yapan sorumluların neden olduğu zararı belediye öder. Kim bunlar geçmiş dönemdeki başkan ve meclis üyeleri. Onları yanlış ve hatalı eylemden dolayı rücu eder. Kamuyu ve belediyeyi zarara uğrattıkları için ilgili firmaya belediye önce zararı öder, ondan sonra geçmiş dönemdeki kişilere rücu eder. Bu açıklamayı yapmaktan, bu konuda siyaset yapmaktan aciz benim arkadaşlarım.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Yüreğiniz, Yoksa...,
Yorumlar
Haber Yazılımı