google.com, pub-9252669575581657, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Haber Detayı
24 Haziran 2018 - Pazar 23:41 Bu haber 6456 kez okundu
 
Akkuş Argan Yaylası turizme açılıyor
Akkuş’un 1650 rakımlı Argan Yaylası'nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.
TURİZM Haberi
Akkuş Argan Yaylası turizme açılıyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Akkuş ilçe sınırına 3 km uzaklıkta olan ve 1650 rakımı bulunan Argan Yaylası’nı turizme kazandırmak için çalışmalara başladı.

Akkuş-Niksar karayolu üzerinde bulunan ve 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi seçilen Argan Yaylası, bozulmamış doğal yapısıyla görülmeye değer yaylalar arasında yer alıyor.

Uzun zamandır gündemde olan çalışmalarla yaylanın, yaz ve kış turizmine elverişli yapısıyla cazibe merkezi hâline getirilmesi planlanıyor.

-İmar planı hazırlanacak-

Bakanlıkla koordineli yürütülen çalışmaların ilk etabına, yapılan ihaleyle birlikte mayıs ayında başlanırken, 270 hektarlık alanın hâlihazır haritaları, imar planına esas jeolojik jeoteknik etüt raporları ve turizme yönelik çevre düzeni planı ile nazım imar ve uygulama imar planları hazırlanıyor.

-“Kış turizmine yeni yerler kazandırılıyor”-

Karadeniz’in doğal mirası niteliğinde olan yaylaların halka açılması ve yayla turizminin geliştirilmesi için önemli bir çalışma yapıldığını söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Argan Yaylamızda yapılan çalışmalar ile turizme yeni bir alan kazandırmayı planlıyoruz.  Yaylamız, 1650 rakıma sahip ve yılın dört ayı karlı olması nedeniyle kayak sporu için de elverişli bir yapı içeriyor ” dedi.

-“Bölge yeni bir turizm ivmesi yakalayacak”-

Yapılan çalışmalar için Bakanlıktan 200 bin TL’lik ödenek gönderildiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, “Bakanlığımızla ortak yürütülen çalışmalar ile Akkuş ilçemiz değerlenecek ve turizm faaliyetleri ivme yakalayacaktır. Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız ortaklığında yapılan çalışmalarla Akkuş ve çevresinde alternatif turizm olanaklarını canlandırmayı, bölgemize yeni bir turizm ivmesi kazandırmayı ve kaliteli konaklama tesisleri oluşturmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akkuş, Argan, Yaylası, turizme, açılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X