Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 22:31 Bu haber 3355 kez okundu
 
CHP'de belediye başkan adayları için başvurular başladı
Yerel seçim hazırlıklarının devam ettiği ve aday adaylığı başvurularının 1 Ekim’de başlayacağı CHP’de, adayların ne zaman ilan edileceği de belli oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun , o kritik tarihi ilk kez açıkladı.
SİYASET Haberi
 CHP'de belediye başkan adayları için başvurular başladı

CHP’de hummalı bir çalışma günlerdir devam ediyor. MYK 48 saat geçmeden iki kez üst üste toplandı. Bu da yetmedi. Partinin üst karar organı üyeleri ve milletvekilleri kampa girdi. Kampın ana gündem maddesini yerel seçim hazırlıkları oluşturuyor. Yerel seçim hazırlıkları konusunda objektiflerin çevrildiği kişilerin başında da CHP’nin yerel seçim mutfağının başında bulunan Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun geliyor.

YOL HARİTASI TAMAM

Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler konusunda aylardır kılı kırk yararak çok detaylı bir çalışma yaptıklarına dikkat çeken Seyit Torun, “Bugünden itibaren seçimin yapılacağı güne kadar, hangi gün hangi adımı atacağımız konusunda yol haritamızı tamamladık. Adaylarımızı hangi kriterlere göre belirleyeceğimiz de belirledik. İyi ile yetinmiyor, en iyiyi arıyoruz” bilgisini paylaştı.

ÖNCE UZLAŞILAN ADAYLAR İLAN EDİLECEK

Belediye başkan adaylarını belirlerken örgüt ve toplumun beklenti ve katılımını esas alacaklarını vurgulayan Torun, “Adaylık konusunda öncelikle tartışmanın olmadığı, herkesin isim üzerinde hemfikir olduğu, uzlaşı içerisinde olduğu, halkta karşılığı olan adayları tespit edip açıklayacağız” ifadesini kullandı.

ADAYLAR NE ZAMAN İLAN EDİLECEK?

CHP’de adayların ne zaman ilan edileceği konusuna da açıklık getiren Torun, “Herkesin üzerinde uzlaşmaya vardığı ve sorun olmayan yerlerde 15 Ekim tarihinden itibaren belediye başkan adaylarımızı ilan edeceğiz” bilgisini paylaştı.

Özellikle de belediyenin CHP’nin elinde olmadığı ancak kazanılma ihtimalinin yüksek olduğu yerlerden başlanarak adaylar ilan edilmesi planlanıyor.

MEVCUT BAŞKANLARIN KADERİ 4 KRİTERE BAĞLI

Torun, önemli bir ayrıntıyı daha paylaştı. CHP’nin mevcut belediye başkanlarından hangilerinin yeniden ilan edilip edilmeyeceğine en son karar verilecek.

“Peki mevcut belediye başkanları hangi kriterlere göre belirlenecek?” Seyit Torun, bu soruya dört kriter sayarak şu yanıtı verdi:

“Mevcut belediye başkanlarımızın durumlarını ölçeceğiz, ona göre devam eden ve etmeyenleri bir şekilde belirleyeceğiz. Bunun için şu dört kritere bakacağız;

1-Mevcut belediye başkanlarının belediyelerindeki mali bilançosu yeniden adaylık konusunda en önemli kriterlerden birisini oluşturacak.

2-Belediye başkanı olmadan verdiği vaatlerin ne kadarını yerine getirdiği yeniden adaylık için olmazsa olmaz ikinci kriter olacak. Başkanların bu konuda karneleri çıkarılacak.

3-Anketlerle mevcut belediye başkanlarının halktaki karşılığı ölçülecek.

4-Bununla da yetinilmeyecek mevcut belediye başkanları hakkında parti örgününün de görüşü alınacak.

Sonuçta karnesi ve bütçe disiplini iyi olan, halkta ve parti örgütünde karşılığı olan mevcut belediye başkanları yeniden aday gösterilecek.

Karnesinde kırık not olanlar ise elenecek ve yerlerine yeni adaylar belirlenecek.

38 İL İÇİN AYRI ÇALIŞMA YAPILACAK

CHP’nin en az oy aldığı iller içinse farklı bir çalışma yöntemi izlenecek. Partinin en az oy aldığı 38 ilde ise partinin oyunu arttıracak ve belediyenin kazanılması için çok geniş saha çalışması yapıldıktan sonra aday belirlenecek.

Sonuçta Meclis açılmadan önce kampa giren CHP’de, büyük ihtimalle önümüzdeki hafta yerel seçim strateji belgesine artık son şekli verilecek.

15 Ekim tarihinden itibaren ise CHP Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklayacağı seçim takvimini beklemeden adaylarını tek tek ilan edecek ve çalışmaları şimdiden başlatacak

Kaynak: (Ordu Gazete) - Ordu Gazete Editör:
Etiketler: , CHP'de, belediye, başkan, adayları, için, başvurular, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X