google.com, pub-9252669575581657, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 13:29 Bu haber 1455 kez okundu
 
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en çok mavi bayraklı iliyiz. Hedefimiz, çıtayı daha yükseğe taşımak” dedi.
TURİZM Haberi
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar ve istenilen kriterlerin yerine getirilmesi sonucu, Altınordu ilçesindeki Cumhuriyet Mahallesi Halk Plajı ile Kumbaşı Kumsalı Plajı’nda ‘Mavi Bayrak’ dalgalanmaya başladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi, mayıs ayında açıklanan ödül sonrası, daha fazla Mavi Bayrak’lı plaj için düğmeye bastı. Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından, Mavi Bayrak kriterlerini yerine getirebilecek plajlarda, hummalı bir çalışma başlatıldı.

49 ülkede uygulanıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Mavi Bayrak ödülünü alabilmek için plajlarda 27 ayrı kriteri yerine getirdiklerini söyledi. Başkan Güler, “Dünyada temelleri 1985 yılında atılan ve 49 ülkede uygulanan Mavi Bayrak çalışması, turizm sektöründe plaj ve marinalara verilen çok önemli uluslararası bir çevre ödülü. Deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine verilen önemi, plajların hijyenini ve güvenilirliğini uluslararası anlamda teyit ediyor. Küresel bir pandemiyle karşı karşıya kaldığımız bu günlerde, plajların mavi bayrak alabilmesi ve güvenilirliğinin Dünya tarafından belgelenmesi çok önemli. Çünkü Mavi Bayrak alabilmek için birçok kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Hedef, daha fazla mavi bayrak

Ordu’daki Mavi Bayraklı Plajlarla ilgili bilgi veren Başkan Güler, “Yaptığımız çalışmalar sonrası, Altınordu ilçemizdeki Cumhuriyet Mahallesi Halk Plajı ile Kumbaşı Kumsalı Plajı’nda tekrar Mavi Bayrak almayı başardık. Cumhuriyet Mahallesi Halk Plajı, 2 bin metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde bir plaj.  Şehir merkezine uzaklığı ise 4 kilometre. Kumbaşı Kumsalı Plajı ise 500 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde. Şehir merkezine uzaklığı ise 15 dakika olan bir plaj. Bu iki plajımıza ek olarak, önümüzdeki süreçte diğer plajlarımızda da Mavi Bayrak sayılarını artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Tüm riskler ortadan kaldırılıyor

Geçtiğimiz günlerde Ordu’da yaşanan etkili yağış sonrası meydana gelebilecek vektörel kaynaklı problemlerin ortadan kaldırılması için Ordu Büyükşehir Belediyesi gerekli tüm tedbirleri alıyor.

Aşırı yağışlar sonrası sivrisinek üreme alanlarının artması, yuvaları bozulan kemirgenlerin kontrolsüz hareket etmesi ve kanalizasyon taşkınlarının oluşması gibi riskleri göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediyesi, selden zarar gören ev ve iş yerlerinin bulunduğu mahallelerde vektörle mücadele çalışmaları yürütüyor.

“611 sivrisinek üreme kaynağı bulunuyor”

Hem mevcut üreme kaynaklarının hem de yeni oluşan üreme kaynaklarının kontrol altına alınması için çalışmalar yürütüldüğünü söyleyenÇevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sefa Okutucu, “22 Ağustos günü meydana gelen aşırı yağış sonrasında Altınordu ilçemizde pek çok ev ve işyerinde su baskınları meydana geldi. Yağışın başladığı saatten itibaren tüm birimlerimizle vatandaşlarımızın yanında olduk. Ancak sel sonrası tedbirler suyun tahliye edilmesiyle de bitmiyor.Selden daha çok zarar gören Yeni Mahalle, Şahincili Mahallesi, Şirinevler Mahallesi, Düz Mahalle ve Şarkiye Mahallelerinde toplam 611 adet sivrisineküreme kaynağı bulunuyor. Bunlardan 324 adedi bina altı kapalı alan üreme kaynaklarıdır. Şu an bu sayının güncellenmesi ve hem mevcut üreme kaynaklarının hem de yeni oluşan üreme kaynaklarının kontrol altına alınması için çalışmalar yürütülüyor” dedi.

“gerekli tüm tedbirler alınıyor”

Sel sonrası oluşabilecek tüm risklere karşı mücadelenin yapıldığını belirten Daire Başkanı Okutucu, “Sel baskını sonrasında suyun tahliye edilmesinin ardından 70 adet ev ve işyerinde, bulaşıcı hastalık oluşma riskine karşı dezenfeksiyon uygulaması yapıldı. Bir diğer risk de yoğun yağışlar sonrasında kemirgen, akrep, yılan gibi zararlıların yuvalarının bozulması nedeniyle insanların yaşam alanlarına girmesi riskidir. Bu kapsamda da gerekli tüm tedbirler alınmakta ve ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğu, Karadeniz’de, en, fazla, Mavi, Bayrak, Ordu’da,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Doğu Karadeniz’de en fazla Mavi Bayrak Ordu’da
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X