Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 08:21 Bu haber 7589 kez okundu
 
Fındık kurduyla mücadelede tam zamanı
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık kurduyla mücadelede tam zamanın olduğunu açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Fındık kurduyla mücadelede tam zamanı

Fındık kurdunun rekolte açısından zararının çok olmasa da önlem alınması gerektiğini belirten Sarıkahraman, fındık kurduyla mücadele edilmediği takdirde önünün alınamayacak hale gelebileceğini belirtti.

Osman Sarıkahraman, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, üreticilerin fındık kurdu başta olmak üzere diğer zararlılarla mücadele için Ünye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ünye Ziraat Odası’na başvurmaları gerektiğini söyledi.

fındık kurduyla mücadele için en uygun dönemin olduğunu söyledi.

-“Tespit önemli”-

Fındık kurdu ile mücadelede tespitin önemli olduğunun söyleyen Sarıkahraman, şunları söyledi:

“Bu mevsim tam da fındık kurduyla mücadele için uygun. Fındık kurdu ile mücadelede Ünye olarak yeterli seviyeye gelemedik, mücadelede öncelikler tespit edilmesi önemlidir. Üreticilerimiz bahçelerine öncelikle beyaz bir örtü açarak, fındık dallarını silkelesinler. Eğer bir ocakta iki veya üzerinde fındık kurdu örtüye düşerse ilaçlama yapılmalı. İki veya daha az fındık kurdu görülüyorsa ilaçlama yapmanın bir gereği yok. Gerekmedikçe ilaçlama yapmak vatandaşın cebine zarar veriyor. Bu anlamda vatandaşlarımız gerek bize, gerekse İlçe Tarım Müdürlülüğümüze bilgi almak için gelirlerse yardımcı oluyoruz.”

-“Mücadele edilmezse önüne geçilmez”-

Sarıkahraman, fındık kurdunun rekolte açısından çok zararı olmasa da önlem alınmadığı takdirde önüne geçilemeyeceğini belirterek,  “Fındık kurdu ilaçlaması yapılmadığı takdirde, genel üretime ve rekolteye zararı çok olmasa bile kişinin bahçesine zararı olur. Fındık kurdu zararlısı günden güne artar, bu da önümüzdeki günlerde yıllarda önüne geçilemeyecek bir hal alır.” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fındık, kurduyla, mücadelede, tam, zamanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X