google.com, pub-9252669575581657, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 22:41 Bu haber 978 kez okundu
 
“Güzelkale Köyümüz Yaşasın” Projesi Sergisi
Ünye Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Güzelkale Köyümüz Yaşasın” projesi sergisi düzenlenen törenle Yalı Kilisesi’nde açıldı.
TURİZM Haberi
“Güzelkale Köyümüz Yaşasın” Projesi Sergisi

 

Ünye Belediyesi, “Ünye Miraslığından Dünya Miraslığına Yolculuk” projesi kapsamında Ünye Kenti Kültürel Mirası, UNESCO Dünya Mirası ve Ünye Kalesi Çalıştayı kapsamında hayata geçirilen “Güzelkale Köyümüz Yaşasın” projesi sergisi düzenlenen törenle açıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinden gelen akademisyenler ve öğrenciler Ünye Güzelkale köyünde bulunan Ünye Kalesi ve çevresinde ki yapılarda incelemelerde bulundu. Köyde bulunan 12 yapının röleve çalışmasını yapan Yıldız Teknik Üniversitesi’nden gelen heyet yaptıkları çalışmaların sergisini Ünye Yalı Kilisesi’nde düzenlenen törenle açtı.

Belediyenin Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından yürütülen projede Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mahmoud Zeyn El Abini ve 10 öğrenciden oluşan ekip 16-25 Ocak tarihlerinde Güzelkale Mahallesi’nde saha çalışması yaparak burada bulunan tarihi niteliğe sahip ev, çeşme ve bu gibi yapıların rölövesini gerçekleştirdiler.

Yapılan çalışmalar sonrası 28 adet pafta oluşturularak projenin ilk etabı tamamlanmış oldu. Yapılan rölöve çalışmaları Ünye Yalı Kilisesi’nde sergilenerek görücüye çıktı.

Sergiye, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Siyasi Parti Temsilcileri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Dr, Zeyn El Abidin; “12 eserin rölöve çalışması gerçekleştirildi”

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mahmoud Zeyn El Abidin, sergisinin açılışında rölöve çalışması hakkında bilgi vererek, proje kapsamında 12 yapı ve eserin mimari çizimlerinin, 3D modellemesinin ve ölçülerinin hazırlandığını söyledi. Abidin, yoğun bir çalışma gerçekleştirerek rölöve ile ilgili 28 paftanın hazırlandığını kaydetti.

Başkan Tavlı, “Ünye’mizin tarihi miraslarını hem koruyor, hem de turizme kazandırıyoruz”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, ilçenin tarihi dokusunu korumaya çalıştıklarını ifade ederek, “Geçtiğimiz günlerde Ünye Kalesi’nin UNESCO Dünya Miras listesine girmesi ile ilgili bir çalıştay gerçekleştirdik. Biz Ünye Kalesi’nin turizme kazandırmanın yanında, etrafında bulunan Güzelkale Mahallemizin de koruma altına alınması ve içinde bulunan tarihi değere sahip eserlerin de bu çalışmanın içinde yer almasını istiyoruz. Biz kentimizin tüm tarihi ve kültürel değerlerinin korunması ve turizme kazandırılması noktasında çalışmalar yürütüyoruz ve yürütmeye de devam edeceğiz. Bu kapsamda bu rölöve çalışmasının önemli bir katkı ve değer katacağını düşünüyorum.” dedi.

Kaymakam Güney, “Bu çalışma gelecek için çok değerli”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, çalışmaların geleceğe ışık tutacağını belirterek, şunları söyledi:

“Ünye için Ünye Kalesi son derece anlamlı ve kale ile beraber etrafından bulunan Güzelkale Mahallesi de bir o derece önemli. Gerçekleştirilen rölöve çalışması hem bugün hem de gelecek için oldukça değerlidir. Bugün gerçekleştirilen bu çalışmanın önemini önümüzde ki yıllarda çok daha iyi anlayacağız. Çünkü tarihi eserlerin rölöve çalışmalarının kayıt altına alınması, gelecekte o eserler hakkında bilgi edinmek için son derece önemli bir bilgi hazinesi niteliği taşımaktadır. Bu açıdan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’ya ve Yıldız Teknik Üniversitesi ekibine teşekkür ediyorum.” Konuşmaların ardından 28 paftadan oluşan serginin açılışı gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi heyeti sergide ziyaretçilere çalışmalar hakkında teknik bilgiler sundular.

Sergide ayrıca projede yer alan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mahmoud Zeyn El Abidin ve ekibine Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre tarafından katılım sertifikası takdim edildi.

Kaynak: (Ünye TV) - Ünye TV Editör:
Etiketler: “Güzelkale, Köyümüz, Yaşasın”, Projesi, Sergisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X