google.com, pub-9252669575581657, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 00:09 Bu haber 1343 kez okundu
 
İkisi Farklı Heykel
İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak; ''Türkiye’den kaçak yollarla İsrail’e götürülerek satılan Ana Tanrıça Kibele heykeli Amerika’dan Türkiye’ye getirildi haberinde bahsi geçen Kibele heykeliyle ilimizde bulunan Kibele heykeli tamamen farklıdır ve birbirleriyle alakası yoktur'' dedi
TURİZM Haberi
İkisi Farklı Heykel

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Doğduğu topraklara hasret 60 yılın ardından Kybele, nihayet Türk Hava Yolları (THY) uçağı ile Türkiye’de. Bu toprakların mirasına bir bir sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi. Bu kapsamda ulusal basında da yer alan, ''Türkiye’den kaçak yollarla İsrail’e götürülerek satılan 1700 yıllık, bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan ana tanrıça Kibele heykeli Amerika’dan Türkiye’ye getirildi'' haberi yanlış anlaşıldı. Birçok Ordulu vatandaş bahsedilen Ana Tanrıça Kibele heykelinin tarihi Kurul Kalesi'nde bulunan Kibele heykeli olduğunu zannederek, sosyal medya hesaplarından konuya tepki gösterdiler. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise, bahsedilen Kibele heykelinin Ordu'da bulunan Kibele heykeliyle bir alakası olmadığını belirterek, şu ifadelere yer verdi; ''İkisi farklı heykeller. Bizim Kibele heykelimiz şu anda bilindiği üzere İstanbu'da ve restorasyonu bitmek üzere. Restorasyon işlemleri bitince doğduğu topraklar olan ilimize getirelecek'' dedi.
 
''Geçtiğimiz haftalarda son hali paylaşılmıştı''
Şu an restorasyon işlemleri için İstanbul Arkeoloji Müzesi laboratuvarında bulunan ve 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele heykelinin son hali uzun bir aradan sonra ilk kez kamuoyu ile paylaşılmıştı. Arkeolojik kazı başkanı Profesör Doktor Yücel Şenyurt, Kibele'nin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak, “Kibele’nin İstanbul Arkeoloji Müzesi laboratuvarından herkese selamı var'' notunu düşmüştü. Konu hakkında açıklamalar yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise, ''Ana Tanrıça Kibele heykelimizin restorasyon çalışmaları çoğunlukla başarılı bir şekilde tamamlandı. Heykel üzerinde son rötuşlar yapılıyor. Tahminimizce Kibele heykelimiz önümüzdeki 1-2 ay içerisinde evine yani Ordu'muza dönecek. Biz de sabırsızlıkla bekliyoruz. Kibele heykelini şu an için geçici olarak mevcut müzemizde sergileyeceğiz. Yerini ayarladık ve gerekli işlemleri tamamladık. Önümüzdeki bir ay içinde biz Kibele'mize, Kibele de evine kavuşmuş olacak'' ifadelerine yer vermişti.
Kaynak: (Ordu Afişrdu Afiş) - Ordu Afiş Editör:
Etiketler: İkisi, Farklı, Heykel,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X