google.com, pub-9252669575581657, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 14:48 Bu haber 8682 kez okundu
 
Kale’de İnsan Yüzü Siluetleri
Ünye Kalesi’nde bir insan yüzü silueti daha ortaya çıktı.
TURİZM Haberi
Kale’de İnsan Yüzü Siluetleri

Tarihi çok eskilere dayanan Ünye Kalesi’nde restorasyon çalışmaları sürerken Ünye Belediyesi’nin drone ile havadan kaydettiği görüntülerde iki insan yüzü silueti net bir şekilde görüldü.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar sosyal hesabından yaptığı paylaşımda “Ünye Kalesi bir çok sırları saklıyor. İşte; yeni bir insan yüzü silueti daha. Kalede’de iki insan yüzü silueti alt alta bulunuyor” ifadeleriyle her iki fotoğraf karesini paylaştı.

Ünye Kalesi Nerede?

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında Ünye Kalesi ile ilgili şu bilgiler yer alıyor;

Ünye Kalesi, Ünye merkeze 7 km mesafededir. Asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır.

Ünye – Akkuş karayolunun 7. kilometresinde yolun solunda kalan bir tepenin üzerinde kurulu, ilçenin 5 km. güney doğusunda, 2500 yıllık bir kaledir. Kale köyü sınırları içindedir.

Yalçın dik yamaçlar üzerine kurulan duvarlar ve sütreler hala yeniliğini korumakta, turistlerin ilgisini çekmektedir. Kale çevre yüzeyine göre çok yüksek olduğu için XI – XII. yüzyıllarda müstahkem mevki olarak kullanılmıştır. Kapısı 5 mt. yüksekliğinde olup, incelemeler bu kapının II. Midridat zamanında yapıldığı ihtimalini kuvvetlendirir mahiyettedir.

Kale girişi güneydoğudadır, bu cephede yerden on metre yüksekliğinde, genişliği 3 metre, yüksekliği 2 metre Tetrasil bir kaya mezarı bulunmaktadır. Mezarın üçgen kalınlığının her üç noktasında birer kabartma kartal bulunmakta, sağ uçtaki kabartma iyi korunmuş durumdadır. Zirveye yakın bölgede 45 derece meyille kuzeybatı yönünde iki adet dehliz ve bir sarnıç bulunmaktadır.

 

Kaynak: (Ünye TV) - Ünye TV Editör:
Etiketler: Kale’de, İnsan, Yüzü, Siluetleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X