google.com, pub-9252669575581657, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Haber Detayı
15 Aralık 2018 - Cumartesi 22:26 Bu haber 4721 kez okundu
 
Tarihi yarımadada restorasyon başladı
Ünye’de “Ada Bakkaliyesi” olarak bilinen tarihi Burunucu Yarımadası’nda restorasyon çalışmaları başladı.
TURİZM Haberi
Tarihi yarımadada restorasyon başladı

Ünye Belediyesi’nin girişimleriyle, maliyetinin yüzde 75’i Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), yüzde 25’i Ünye Belediyesi tarafından karşılanacak olan ve “Ada Bakkaliyesi” olarak bilinen tarihi Burunucu Yarımadası’nda restorasyon çalışmaları başladı.

İhaleyi alan İstanbul merkezli Semave firması yer tesliminin ardından 13 Aralık Perşembe günü restorasyon çalışmalarına başladı. Projenin 1 milyon 150 bin lirası DOKA tarafından, 385 bin lirası Ünye Belediyesi tarafından karşılanacak.

Proje kapsamında yenilenecek olan 4 tescilli eserden 3’ü ihaleyi alan firma tarafından 1 eser ise şahsın kendisi tarafından restore edilecek.

Tescilli eserlerin, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı çerçevesinde cephe iyileştirmeleri sağlanacak ve ara yollarda buluna kaçak odunluk ve benzeri alanlar kaldırılarak peyzaj düzenlemesi yapılacak. Projeyle aslına uygun bir görüntü kazanacak olan tarihi yarımadada ayrıca tarihi dokuya uygun çeşme ve eskiyi canlandırmak için çömlek fırını inşa edilerek çömlekçiliğin turistlere ve gelecek nesillere aktarılması sağlanacak. Projede ayrıca “Tilla” olarak bilinen alanda oturma grupları ve seyir terası oluşturularak güneşin denizden doğuşu izlenebilecek.

Perşembe günü başlanan restorasyon çalışmalarının 2019 yılının mart ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Tarihi, yarımadada, restorasyon, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X