Haber Detayı
26 Eylül 2018 - Çarşamba 08:38 Bu haber 3626 kez okundu
 
Ünye, ‘Çocuklar için” uluslararası kongreye hazır
Ünye, uluslar arası boyutta düzenlenecek olan 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 3. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi’ne hazır.
EĞİTİM Haberi
Ünye, ‘Çocuklar için” uluslararası kongreye hazır

Ünye, 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği (ÇİİÖDER), Çocuk Koruma Merkezlerini Denetleme Derneği (ÇOKMED) ile Ordu Üniversitesi Çocuk Koruma Birimi ve Uluslararası Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği’nin (ISPCAN) partnerliğinde, Ünye Belediyesi’nin ana sponsorluğunda yürütülecek 3. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi’ne hazır.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Haznedar Yalın, “Çocuklar için, Çocuklarla Birlikte, Çocukları Savunmak' üzere herkesi kongremize bekliyoruz” çağrısıyla davet yaptı.

Çağımızda aile içi şiddetin yaygınlaşan bir toplumsal sorun olarak öne çıktığını, bunun da en çok çocukları etkilediğini ifade eden Prof Dr. Haznedar Yalın, “Çağımız dünyasında ve ülkemizde çocuk haklarını savunmak ve çocukları korumak, insanlığın bugününü ve geleceğini korumakla eş anlamlı bir uğraştır. Bu süreci çocuklarla birlikte yürütmek; çocukların, bu hakları ve değerleri içselleştirerek, hem kendi haklarını bilerek savunmaları hem de ilerde insan hakları konusunda bilinçli ve duyarlı bir toplumun yapı taşlarını oluşturmaları adına anlamlı bir süreç olacaktır. ''Çocuklar İçin, Çocuklarla Birlikte, Çocukları Savunmak'' üzere hepinizi kongremize bekliyoruz.” dedi.

 

Ünye, 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği (ÇİİÖDER), Çocuk Koruma Merkezlerini Denetleme Derneği (ÇOKMED) ile Ordu Üniversitesi Çocuk Koruma Birimi ve Uluslararası Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Derneği’nin (IISPCAN) partnerliğinde, Ünye Belediyesi’nin ana sponsorluğunda yürütülecek 3. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi’ne hazır.

Kongre öncesinde Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde Kongre Düzenleme Kurulu Üyeleri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Haznedar Yalın, Ünye Ramada Resort Hotel’de gerçekleşecek kongreye ilişkin slayt eşliğinde bilgiler vererek, kongreye Ünyeliler başta olmak üzere herkesi davet etti.

Prof. Dr. Yalın, hayatın en değerli varlıkları olan çocuklar için ‘Çocuklar İçin, Çocuklarla Birlikte, Çocukları Savunmak' sloganıyla yola çıktıklarını ve bu çerçevede kongrenin düzenleneceğini söyledi.

Günümüz dünyasında çocukların ya şiddetin mağduru, ya da tanığı olduğunu ve bundan zarar gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Yalın, “2018 yılında 3. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi'ni “Çocuklar İçin, Çocuklarla Birlikte, Çocukları Savunmak” üst başlığı altında düzenliyoruz. Çünkü biz erişkinler olarak çocukları savunur ve korurken; bir yandan da çocukları kendi hakları doğrultusunda bilgilendirmenin, onların kendi haklarını savunabilir bir bilinç geliştirmelerine destek vermenin çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Günümüz dünyasında çocuklar her türlü şiddetin ya mağduru, ya da tanığı olmaktadırlar. Savaşlar, terör ve şiddet eylemleri pek çok kez doğrudan çocukların yaşadığı alanları hedef almakta, çocuklar ya yaşamlarını ya ailelerini ya da yaşamakta oldukları güvenli ortamları kaybetmektedirler. Savaşlar ve terör eylemleri sonrası yaşanan göçler, en yoğun biçimde çocukları etkilemekte; onların ruhsal, fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini engellemektedir.” dedi.

-“Aile içi şiddet giderek toplumsal sorun olarak öne çıkıyor”-

Çağımızda, aile içi şiddet giderek yaygınlaşan bir toplumsal sorun olarak öne çıktığını, bunun da en çok çocukları etkilediğini ifade eden Prof Dr. Haznedar Yalın, şunları söyledi:

-“Çocuklar geri dönülmesi zor döngüye kapılmakta”-

“Çocuklar ihmal ve istismarın sık görüldüğü olumsuz koşullarda büyümek durumunda kalmaktadırlar. Şiddet, savaşlar, terör eylemleri, zorunlu göçler, doğal afetler ve insan eliyle oluşturulan travmalar çocukları bir ağ gibi sarmalamakta, onların ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı, güvenli bir biçimde yetişmelerini neredeyse olanaksız bir duruma getirmektedir. Yaşlarına ve gelişim dönemlerine özgü ilgi, sevgi ve uygun uyaran ortamlarının bulunmayışı çocukları yoksunluk ve şiddete sürüklemekte, akran zorbalığı giderek artmakta; çocuklar internet, madde bağımlılığının ve suça yönelik davranışların geri dönülmesi zor döngüsüne kapılmaktadırlar.

-“Çocuk haklarını savunmak ve korumak insanlığın bugününü ve geleceğini korumaktır” -

Çocukların eğitim alma haklarının dünyanın ve ülkemizin her yerinde eşit koşullarda karşılanamıyor olması, çocukları içeren sağlık ve hukuk sistemlerinin etkinliğinin yeterli olmaması, sokakta yaşayan ve çalışan, kurumlarda yetişmek durumunda kalan çocuk sayısının azımsanmayacak kadar çok olması, koruyucu çocuk sağlığı ve çocuk savunuculuğu yönünden üzerinde önemle durulması gereken konulardır. Sonuç olarak çağımız dünyasında ve ülkemizde çocuk haklarını savunmak ve çocukları korumak, insanlığın bugününü ve geleceğini korumakla eş anlamlı bir uğraştır. Bu süreci çocuklarla birlikte yürütmek; çocukların, bu hakları ve değerleri içselleştirerek, hem kendi haklarını bilerek savunmaları hem de ilerde insan hakları konusunda bilinçli ve duyarlı bir toplumun yapı taşlarını oluşturmaları adına anlamlı bir süreç olacaktır. ''Çocuklar için, Çocuklarla Birlikte, Çocukları Savunmak'' üzere hepinizi kongremize bekliyoruz.”

Kongreye çoğunluğu akademisyenlerden oluşan yaklaşık 500 kişilik katılım olacağı öğrenildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünye,, ‘Çocuklar, için”, uluslararası, kongreye, hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X