Haber Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 10:58 Bu haber 13325 kez okundu
 
“Ünye’de saklı tarih gün yüzüne çıkarılmalı”
Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı,Kurul Kalesi’nin yanı sıra benzer çalışmaların Cıngırt ve Ünye Kalesi’nde de yapılarak saklı kalan tarihin gün yüzüne çıkarılmasını diliyoruz” diye konuştu.
KÜLTÜR Haberi
“Ünye’de saklı tarih gün yüzüne çıkarılmalı”

Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, Ordu’nun tarihine sahip çıkıldığını ifade ederek, “Ordu, tarihi ve kültürel anlamda önemli bir şehir. Kurul Kalesi’nin yanı sıra benzer çalışmaların  Cıngırt ve Ünye Kalesi’nde de yapılarak saklı kalan tarihin gün yüzüne çıkarılmasını diliyoruz. Yapılan çalışmaları Ordu Valiliği olarak destekliyoruz.” diye konuştu. 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul” fotoğraf ve envanter sergisi açıldı. Ordu’nun en önemli tarihi alanlarında biri olan Kurul Kalesi’nde çekilen fotoğraflar, Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde sergilendi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş,  19 ilçede var olan tarihi dokuyu ortaya çıkarmak ve geçmişi bugüne taşımak için gereken desteği vereceklerini söyledi.

 2010 yılında Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle Kurul Kalesi’nde önemli bir çalışma başlatıldığını hatırlatan Başkan Tekintaş, “8 yıl geride kaldı. Kazılarda ortaya çıkan eserlere baktığınızda ortada bizi milattan önceye doğru götüren bir tablo var. Bu tablo, tarihi pek çok arkeolojik eserin daha ortaya çıkabileceği hissiyatını doğuruyor. Diğer taraftan Arkeoloji Müzesi ile ilgili bir çalışma var. Bu müze bu eserlerin sergilenebileceği bir ortam olacak. Hedefimiz ilerleyen zamanlarda turizme,  kültüre, tarihe ve özellikle şehrin ekonomik dokusuna katkı sunabilecek  bir altyapı oluşturabilmek. Bundan sonrasında ise tüm ilçelerde var olan tarihi dokuyu ortaya çıkarmak ve bunu uluslararası alanda tanıtabilmek üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak  el el vererek geçmişi bu güne taşımak için gereken desteği vereceğiz.” dedi.

- “Tarihin gelecek nesillere aktarılması sağlanıyor”-

Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, yapılan çalışma ile Ordu’nun tarihine sahip çıkıldığını ifade ederek, “Bu güzel çalışmada emeği geçen ve tarihin gelecek nesillere aktarılması için çaba harcayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ordu, tarihi ve kültürel anlamda önemli bir şehir. Kurul’un yanı sıra benzer çalışmaların  Cıngırt ve Ünye Kalesi’nde de yapılarak saklı kalan tarihin gün yüzüne çıkarılmasını diliyoruz. Yapılan çalışmaları Ordu Valiliği olarak destekliyoruz.” diye konuştu.              

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kurul Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt, 2010 yılından bu yana yapılan çalışmalarla önemli eserlerin gün yüzüne çıkarıldığını, Ordu’nun kültürel miraslarını tek tek tespit edip onlarla ilgili çalışma planlarını gerçekleştirdiklerini, bu kapsamda bu yıl Melet havzasında da yüzey araştırmasına başladıklarını söyledi.

-Sergi 12 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında açık olacak-

12 Ekim-12 Kasım 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak olan “Ordu’nun Saklı Tarihi Kurul Fotoğraf ve Envanter Sergisi”nde 2010 yılından bu yana  Kurul Kalesi’nde sürdürülen ve 2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle devam eden kazı çalışmalarına ait 76 fotoğraf ile Kurul Kalesi’nin 2 m x 60 cm ebadındaki maketi ve Kybele heykelinin bir kopyası yer alıyor.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: “Ünye’de, saklı, tarih, gün, yüzüne, çıkarılmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X