Haber Detayı
10 Kasım 2019 - Pazar 14:17 Bu haber 1155 kez okundu
 
Yerli Ispanak Bile Darbe Yedi
İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli gibi illerde yaklaşık 200 kişinin aldıkları ıspanaktan zehirlenerek hastanelere kaldırılması Ordu’da da yerli ıspanağı olumsuz etkiledi.
YAŞAM Haberi
Yerli Ispanak Bile Darbe Yedi

Türkiye’nin batı tarafında 196 kişinin aldıkları ıspanaktan gıda zehirlenmesine uğrayarak hastanelere kaldırılması Türkiye genelinde olduğu gibi Ordu’da da pazara olumsuz yansıdı. Yerli ıspanak bile durumdan olumsuz etkilendi. Günün ilk saatlerinde kilosu 5 liradan satışa sunulan ıspanak ilerleyen zamanlarda satış olmadığı için 3 liraya düşürülmesine rağmen yine de olumlu sonuç elde edilemedi. Pazara kendi tarlalarından ya da Samsun Çarşamba’dan ıspanak getiren kadınlar ise ıspanakta herhangi bir sorun olmadığını belirterek Tarım İl Müdürlüğü’nün açılama yaparak insanların kafalarındaki şüpheleri gidermelerini istedi.

İşte Çarşamba Pazarındaki kadın satıcıların görüşleri:

GEÇEN HAFTA 30 KİLO BU HAFTA 5 KİLO BİLE SATAMADIM

Gülser Yılmaz: Ben Ordu’da Boztepe’de yetiştirilen ıspanağı satıyorum ama insanlar korkuyor almıyor. Fiyatı da indirdik amla yine de alan olmuyor. Fiyatı 5 liradan 3 liraya çekti yine alan yok. Aslında korkacak bir şey yok. Bu doğal bir ürün. O olayda Ordu’da olmuyor İstanbul’da oluyor. Ben bu ıspanağı evime de götürüyorum. Bunda bir sıkıntı olsa evime götürür müyüm? Geçen hafta 30 kilo ıspanak satmıştım bu hafta 5 kilo bile satamadım. Ordu’daki yetkililer bir açıklama yapmalı Ordu’daki ürünlerde bir sorun olmadığını belirterek insanlarının şüphelerini gidermeli.      

PARAMIZI BURAYA YATIRDIK AMA SATAMIYORUZ

Naile Yurdakul: İstanbul’daki olay bizi çok etkiledi. Bu ana kadar yarımşardan 1 kilo ıspanak ancak sattım. Geçen hafta 50 kilo ıspanak satmıştım. Biz de endişe edecek bir şey yok. Bunu biz de yiyoruz. Evimize sokmadığımız ürünü buraya getirmiyoruz. Yetkililer de bir açıklama yapmalı, Ordu’da sorun olmadığını ifade etmeli. Biz paramızı buraya yatırdık ama satamıyoruz. Yöneticiler bize de sahip çıkmalı. İnsanlar da bunu güzelce temizleyip yemeli. Bu zamana kadar Ordu’da sorun olmadı. Onu yene bunu yene nasıl olacak bu iş.

3 LİRA DESEM BİLE ALAN OLMUYOR

Fatma Gümüşkaya: Bu ıspanaklar Çarşamba’dan geliyor. İstanbul’daki olay bizi çok etkiledi. Geçen hafta 90 kilo ıspanak sattım bu hafta 17 kilo ıspanak aldım duruyor, satılmıyor. Normalde fiyatı 5 lira ancak 3 lira desem bile alan olmuyor. Biz yetkililerden yardım bekliyoruz. Gelsinler ıspanaklarımızı incelesinler insanlara da bir şey olmadığını duyursunlar. Bir İstanbul olayı yüzünden biz niye perişan olalım. İnsanlar da bunu güzel bir şekilde temizleyip yesinler. Biz öyle yapıyoruz. YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABER

 

Kutu…. Kutu,… kutu…

 

Sirkeli su yerine karbonatla yıkayın


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Sibel Bölek, ıspanakların mutlaka bol su ile yıkanması gerektiğini vurguladı. Bölek “Ispanak gibi yapraklı gıdaların zirai ilaç kalıntısından arındırılmasında sirkeli suda bekletmek genellikle başvurulan bir metottur. Ancak sirkeli su bazı zirai ilaçların daha da etkili hâle gelmesine sebebiyet verir. Bu sebeple gıdaların yıkanmasında sirkeli su yerine karbonatlı su ile yıkama metodu tercih edilmelidir. Karbonatlı su içerisinde bekletilen gıdalar, daha sonra bol su ile yıkanmalıdır” dedi. 

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Yerli, Ispanak, Bile, Darbe, Yedi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı