Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 11:06 Bu haber 1622 kez okundu
 
Denizden çıkan seçim analizi
Ordu’da takım elbise ile denize girip oy isteyerek en renkli ve sıra dışı seçim çalışmasını yapan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Veysel İlhan, bugün seçim olsa AK Parti’nin oylarının daha da düşeceğini ancak Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan konusunda direnç oluşabileceğini söyledi
SİYASET Haberi
Denizden çıkan seçim analizi

İlk olarak Türkiye geneli seçim sonuçlarını Ordu Olay’a değerlendiren Veysel İlhan, “İktidar müttefiki ile birlikte ipi göğüsledi. Halk muhalefete de de ev ödevi verdi. İktidarın bu sonucu almasında seçimi OHAL şartlarında ve baskın olarak yapması da artı birkaç puan anlamında etkili oldu. Türkiye’de muhalefet; özellikle de Saadet Partisi gibi hazine yardımı almayan muhalefet partileri var güçleriyle çalışmasına rağmen aldıkları oy onları mutlu etmedi. Biz mesela aldığımız oydan tatmin olmuş değiliz. Ancak Türkiye genelinde kişi bazlı oylarımızın ikiye katlanmış olması partinin ayakta kalması açısından için önemli. Biz kendimizi anlatamamış olabiliriz, geç anlaşılacak da olabiliriz. İnşallah geç anlaşıldığımızda çok geç olmaz diye de düşünüyoruz.” dedi.

AK Parti daha da düşer

Ordu seçim sonuçlarını da değerlendiren İlhan, “Türkiye’de her akşam televizyonlar topluma milliyetçilik pompalayan kahramanlık dizileri yayınlıyor. Bu alanda çok iyi çalışma yapmayan MHP’yi yükseltmiş olabilir. Ancak bu araştırma gerektiren bir konu. Biz 40 günlük çalışmamız içinde sahada seçmeden böyle bir hava hmedik. Aslında saha garip bir şekilde boştu. Bunun dışında siyaset emekli sandığına dönüşmüş gibi. Gençlerin siyasete ilgisi oldukça az. Bu siyasetin gençlerin geleceğe ilişkin umut vermemesinden de kaynaklanabilir. Gençlerin ülke meselelerine ilişkin elini taşın altına koyamayacak halde olması endişe vericidir diye düşünüyoruz. Bunun dışında AK Parti ile onun genel başkanı arasında ciddi bir oy farklı var. Bugün seçim yapılsa AK Partinin oyu daha da düşer. Ancak tek adam haline getirilen Recep Tayyip Erdoğan konusunda bir direnç olabilir.” diye konuştu.

Fındık sandığa girmedi

Fındığın da sandığa yansımadığını dile getiren İlhan, “Öyle sanıyorum ki 20 yıllık süreçte fındık ana geçek kaynağı olmaktan çıktı. Ek gelir getiren bir ürün oldu. Tabi bu arada önemli miktarda sadece fındık ile geçinen alileler de var. Fındık göç sonunda burada kalanların ve kısa bir süre içinde gelip onu toplayanların ürünü oldu. Fındık sezonluk bir ürün oldu. Sezonunda halk tepkisini gösteriyor. Ağustos ve eylül başı gibi yapılacak bir seçimde fındık bir tepkiye dönüşebilir. Ancak üretici fındığın sorunlarının çözümünü iktidarda görmemek gibi garip bir çıkmazda. Cumhurbaşkanı Ordu’ya geldiğinde rakam telaffuz etmek bir yana bu konuda hemen hemen hiçbir sorumluluk almadı.” şeklinde konuştu.                      

Işın geldiği yeri bulacağız

Sosyal medyada bu tür sıra dışı çalışmalarının olacağını ifadeden İlhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak şu anda sosyal medya orucu tutuyoruz. Bu aralar zamanımızı kitap okumaya verdik. Ben son olarak şunu söylemek isterim. Siyaset bir çözüm üretme, insanları mutlu etme mekanizması. Tabi ki şu anda ekonomiye yönelik bir karamsarlık var. Bunu halk da kabul ediyor. Muhalefetin çıkış noktası göstermek konuşundaki yetersizliği de görülüyor. Bizim biraz daha çalışıp ışın geldiği noktayı, çıkış noktasını göstermemiz gerekiyor

 

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Denizden, çıkan, seçim, analizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı