Haber Detayı
01 Eylül 2018 - Cumartesi 00:21 Bu haber 1776 kez okundu
 
DSİ, selin ardından dereleri temizliyor
8-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında Ünye başta olmak üzere Ordu’nun bazı ilçelerinde etkili olan sel nedeniyle dereler taşmış ve heyelanlar meydana gelmişti.
GÜNDEM Haberi
DSİ, selin ardından dereleri temizliyor

8-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında Ünye başta olmak üzere Ordu’nun bazı ilçelerinde etkili olan sel nedeniyle dereler taşmış ve heyelanlar meydana gelmişti. 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan selin ardından Devlet Su İşleri (DSİ) çalışmalara başladı.

Sel bölgesindeki derelerin son durumu ve yapılacak çalışmaları değerlendiren DSİ, ırmak ve derelerin ıslahı için yapılan çalışmaları şöyle özetledi:

Ünye Cevizdere Irmağı:

08.08.2018’de gece yarısı başlayan yağışlar sonucu saat 14.00’da Cevizdere Irmağı’nında su seviyesi maksimuma ulaşmış olup karayolu köprüsünden; taşkın sonrası arazi ölçümlerinden alınan değerlerle manning formülüyle yapılan hesaplamalarla 763.32 m³/s taşkın debisinin geçtiği, bunun da 215 yıllık frekans debisine karşılık geldiği tespit edilmiştir. Aynı saatlerde köprü trafiğe kapatılmış, 14.30 civarında da karayolu köprüsü yıkılmıştır. Cevizdere Irmağı üzerinde membaya doğru mahallelere ulaşımı sağlayan 3 köprü daha yıkılmıştır. Denizden 5 km. içerde bulunan Ünye Belediyesi’ne ait Binicilik Tesisleri sular altında kalmıştır. Taşkın sahasına idaremizce 3 adet dozer sevk edilerek çalışmalara başlanmıştır.  Bölgeye 2 adet Ekskavatör, 7 adet kamyon görevlendirmesi daha yapılmış olup idari imkanlarla sedde tanzimi çalışmalarına başlanılmıştır.

Ünye Tabakhane Deresi:

Taşkın sırasında Ünye ilçe merkezinden geçmekte olan Tabakhane Deresi’ndeki köprülerin taşkınla gelen ağaçlarla tıkanma ihtimaline karşı 1 adet Ekskavatör ve 2 adet kamyon sevk edilmiştir. Yağışların devam ettiği 2 gün boyunca bu makinalar hazır bekletilmiştir. Yağışların kesilmesi ve su seviyesinin düşmesiyle birlikte Tabakhane deresinin memba yönünde, taşkınla gelen rüsubatın temizlenmesi amacıyla makinalı çalışma başlatılmıştır.

Ünye Yeşilkent Selviler Deresi:

Cevizdere Irmağı’nın 20 km membaında yer alan ve Yeşilkent Mahallesi’nden Cevizdere’ye mansaplanan Selviler Deresi’nin; Kurumumuzca 2009 yılında 196,25 m boyda taşkın kontrol duvarı yapılarak (Y= 352 325 ; X= 4 541 801) ıslah edilen kesiti; membaında yer alan taşocağı atıklarının dere yatağına akarak sürüklenmesi sonucu tamamen dolmuştur. Bölgeye 1 adet ekskavatör ve kamyon gönderilerek yatak temizliği çalışmalarına  başlanmıştır.

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi:

Yamaç sularının ve organize sanayi çevresindeki kuru  derelerin taşmasıyla Organize Sanayi Bölgesini akşam saatlerinde su basmıştır.   Aynı akşam bölgeye 1 adet Ekskavatör sevk edilerek arazi sularının derive edilmesi amacıyla kuşaklama kanalı açılmıştır. Halen kanal   genişletme çalışmaları devam etmektedir.

Çaybaşı İlçesi Kurudere:

Kurudure’nin taşması sonucu Çaybaşı- İkizce yolu üzerindeki Kurudere köprüsü yıkılmış ve yol trafiğe kapanmıştır. Bölgeye 1 adet Ekskavatör ve 2 adet kamyon sevk edilerek yıkılan köprünün olduğu kısımda ulaşımı sağlamak amacıyla çalışmalara başlanmıştır.

Perşembe İlçesi Medreseönü Deresi:

Medreseönü mahallesi içinden geçmekte olan Kalındeğirmen Deresinin taşmasıyla dere boyunca devam eden grup yolu trafiğe kapanmıştır.  Taşkın anında 1 adet Ekskavatör  ve 1 adet Kamyon  gönderilerek dere üzerinde tıkanmış menfezler açılmış  su seviyesinin düşmesi sonrasında da  taşkınla gelen rüsubat temizlenerek taşınmıştır.

İkizce İlçesi Akçay Deresi:

Aşırı yağışların başlamasıyla Akçay deresi üzerinde fındık işçilerinin konakladığı alanda 1 adet dozer  hazır bekletilmiştir. Suların düşmesiyle beraber söz konusu kısımda bozulan seddelerin yeniden tanzimi için  makinalı çalışma başlatılmıştır.

Bu çalışmalar yanında münferit olarak  1 adet Ekskavatör  ile taşkın bölgesinde muhtelif noktalarda küçük derelerde tıkanan çok sayıda menfeze müdahale edilmiştir. Bu çalışmalar sırasında DSİ 75.Şube Müdürlüğü’nde görevli İdareci,  Mühendis, Tekniker, Operatör,  Şoför  v.b. 30 personel ile DSİ 7.  Bölge Müdürlüğü’nden de 20 personel etkin olarak görev yapmıştır.

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: DSİ,, selin, ardından, dereleri, temizliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı