Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 23:09 Bu haber 937 kez okundu
 
Fındığı aflatoksinden Ünye kili kurtaracak!
Halk arasında kil olarak bilinen bentonitin insan sağlığına son derece olumsuz etkileri olan aflatoksine karşı mücadelede başarılı sonuçlar verdiği ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
Fındığı aflatoksinden Ünye kili kurtaracak!

Fındığın, aflatoksin nedeniyle hem değerinden kaybetmemesi hem de insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlara yol açmaması için bentonitle arınma işlemine tabi tutulmasının önemine dikkat çekildi.

Ünye Maden Yönetim Kurulu Başkanı Maden Mühendisi Hamit Tecer, "İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü ile yaptığımız çalışmada bentonitin yüksek bağlayıcı özelliğinin gıdaların içerisine bulaşmış olan aflatoksini yüzde 96 oranında düşürdüğünü tespit ettik." dedi.

İnsan sağlığı açısından oldukça zararları olan aflatoksinin bazı çeşitlerinin olduğunu aktaran Hamit Tecer, "Özellikle B1 çeşidinin, fındık, fıstık gibi kuru gıdalarda milyarda altının altında olması istenir. Bu nedenle fındığın ya da güneşte kurutulmuş ürünler içerisinden aflatoksini bertaraf etmek çok çok önemlidir. Bentonit bunu da muazzam şekilde yapmaktadır." diye konuştu.

Ar-Ge çalışmasından olumlu sonuç aldık

Tecer, konuyla ilgili olarak Ar-Ge çalışması yaptıklarını belirterek, "İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü ile beraber yaptığımız çalışma sonucunda bentonitin yüksek bağlayıcı özelliğinin gıdaların içerisine bulaşmış olan aflatoksini yüzde 96 oranında düşürdüğünü tespit ettik." dedi.

Fındığın değer kaybetmemesi için

 

Karadeniz Bölgesi'nin geçim kaynağı olan fındığın hem değerinden kaybetmemesi hem de insan sağlığı açısından aflatoksinden arınmış olması gerektiğini vurgulayan Tecer, "Bu nedenle işlenmiş fındığın ve güneşte kuruyan diğer gıda maddelerinin içerisine bentonit katılarak aflatoksini bertaraf etme gelecekte önümüze çok büyük ufuklar açacak diye düşünüyorum. Bundan Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk Gıda Sanayi'nin kesin faydalanması lazım." şeklinde konuştu.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Fındığı, aflatoksinden, Ünye, kili, kurtaracak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı