Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 11:22 Bu haber 357 kez okundu
 
Ünye’nin Suyu Meclis’e Taşındı
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Meclis’te yaptığı konuşma ile Ünye ve Fatsa arasında yukarı köylerde yapılan sondaj çalışmaları ile kirletilen kaynak suyunu gösterdi. Adıgüzel, “Eğer iktidar yetkilileri bu suyu içebilirse köylüler sondaja izin verecekler.” dedi.
SİYASET Haberi
Ünye’nin Suyu Meclis’e Taşındı

Ordu’nun Ünye ve Fatsa ilçelerine bağlı Yukarıtepe, Yeşiltepe, Sudere, Şenyurt ve Sazcılar köylerinde yapılan sondajlara yerel halktan ciddi tepki var. Geçtiğimiz hafta sonu köylere ziyarette bulunan Adıgüzel, oradaki bir çeşmeden su numunesi almış ve bu suyu Meclis’e götüreceğine söz vermişti. Sözünü tuttu ve mecliste yaptığı konuşmada bu suyu göstererek sorunları dile getirdi. Sondajların yarattığı tek sorun suları kirletmesi de değil. Bugüne kadar çok miktarda ağaç kontrolsüzce kesilmiş ve doğa tahrip edilmiş durumda. Üstelik kesilen kimi ağaçların mobilyalık kütü dilimler şeklinde kesildiğini de yerinde gözlemlemişti. Adıgüzel, sondaj için açılan yollardan düşen kayaların insanların bahçelerine ve evlerine yuvarlandığını ifade ettiği konuşmasının sonunda şişeyi kaldırarak iktidar yetkililerini bu suyu içmeye çağırdı.

Mustafa Adıgüzel konuşmasında şunları söyledi; Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçelerinde Yukarıtepe, Yeşiltepe, Sudere, Şenyurt ve Sazcılar köylerinde maden arama çalışması için köylüye de haber vermeden yerleşim yerlerinin kenarında ve de yer yer içerisinde MTA tarafından sondaj yapılmaktadır. 50 metre arayla 200-300 metre derine yapılan sondajlarla, ayrıca her sondaj sahasına yol bulmak suretiyle bölge delik deşik edilmiştir, kayalar ve ağaçlar, zirai alanların ve evlerin üzerine yuvarlanmakta, hayati tehlike oluşturmaktadır. Bu beş köyün içme suyunu sağlayan tüm kaynaklar kirlenmiş ve bulanık akmaktadır. Bölgede zaten siyanürle işletilen bir altın madeni vardır. Bölgede yaptığım incelemede köylülerin bir talebi oldu, buradan aynen iletiyorum: “Oradaki kaynaktan aldığım bu suyu eğer iktidar vekilleri içebiliyorsa biz bu sondaja izin vereceğiz. Yok, içemiyorlarsa gelsinler bize destek olsunlar, hep beraber bu doğa katliamına son verelim.”

Kaynak: (Ünye TV) - Ünye TV Editör:
Etiketler: Ünye’nin, Suyu, Meclis’e, Taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı